AKTUALNOŚCI

W roku 2024 Marklowickie Stowarzyszenie Kobiet zorganizowało wiele przedsięwzięć dla mieszkańców Marklowic. Najważniejsze były:

styczeń

Domowe SPA I – kosmetyka twarzy i dłoni

Panie Prowadzące zajęcia

 

luty

Domowe SPA II

marzec

Obchody Dnia Kobiet

 • Wybory Miss
  • SuperMiss
  • Miss Uśmiechu
  • Miss Humoru
  • Miss Dowcipu
  • Miss Gracji
  • Miss Śpiewu
  • Miss Party
 • Karaoke Party – wspólne śpiewanie

 

kwiecień

 

 

 

W roku 2023 Marklowickie Stowarzyszenie Kobiet zorganizowało wiele przedsięwzięć dla mieszkańców Marklowic. Najważniejsze były:

Wycieczki:

Wycieczka po Ziemi Raciborskiej
3 lipca

W programie wycieczki było:

 1. Przejazd trasą: Rudy, Budziska, Racibórz,
 2. Poznanie najważniejszych zabytków miejscowości,
 3. Zwiedzanie największego w rejonie, nowoczesnego gospodarstwa rolnego.
 4. Wycieczka organizowana jest z przewodnikiem.

 

Wycieczka do rezerwatu Łężczok
7 września

W programie wycieczki:

 1. Zwiedzanie z przewodnikiem rezerwatu, poznanie fauny i flory tego miejsca,
 2. Zwiedzanie szkółki drzewek leśnych, spotkanie z leśnikami, poznanie historii tworzenia rezerwatu,
 3. Piknik na terenie nadleśnictwa Rudy

 

Wycieczka do Mysłowic i Jaworzna
26 września

W programie wycieczki:

 1. Zwiedzanie muzeum pożarnictwa w Mysłowicach
 2. Jaworzno – Geosfera
 3. Piknik na terenie ,,Polskich Malediwów”

 

Wycieczka do Planetarium  do Chorzowa
6 lipca

W programie wycieczki:

 1. Zwiedzanie Planetarium
 2. Udział w pokazach filmowych dotyczących obrazów sfer niebieskich
 3. Spacer po Chorzowskim Parku Rozrywki

IMPREZY:

Bal Przebierańców 

Luty 2023

Spotkanie wielkanocne – przygotowanie potraw  

kwiecień 2023

Wianki

maj 2023

Piknik malarski

lipiec 2023

 

Spotkanie z kosmetyczką

listopad 2023

Wigilijka 

grudzień 2023

SUKCES

MSK zostało wyróżnione przez Subregion Zachodni Województwa Śląskiego
w kategorii grupy wolontariackie

 

 

W roku 2022 Marklowickie Stowarzyszenie Kobiet zorganizowało wiele przedsięwzięć dla mieszkańców Marklowic. Najważniejsze były:

Wycieczka do  GLIWIC, połączona ze zwiedzaniem najciekawszych obiektów miasta,  do Palmiarni oraz rejs statkiem po Kanale Gliwickim  pozwoliła  uczestnikom poznać miasto , jego zabytki i historię, poznać przyrodę, szczególnie krajobrazu, przyrody i ptactwa wokół Kanału, a także zgromadzonych okazów w Palmiarni.

Warsztaty kulinarne dla mieszkańców  pod hasłem ,,Poznaj jak zdrowo się odżywiać i jak zdrowo gotować”, spotkanie z dietetykiem i kucharzem  pozwoliło pogłębić wiedzę na temat zdrowego stylu życia poprzez właściwe odżywianie. Zdrowe gotowanie, dobieranie potraw, przygotowywanie jadłospisów i praktyczne wykonywanie dań zwiększyło  wiedzę i umiejętności mieszkańców w tym zakresie. Odbyły się w maju i sierpniu w Restauracji ,,Szykowna”, a prowadziła je Pani Katarzyna Prus

Warsztaty fotograficzne – trwały od maja do lipca. W lipcu odbyło się podsumowanie tych działań, realizowanych w ramach GRANTU pt. ,,Kontakty ponad barierami. Warsztaty międzypokoleniowe – Cudze chwalicie swego nie znacie. Cykl warsztatów fotograficzno-ekologicznych”, w ramach Projektu Grantowego 2/2021, działania ,,Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, pod patronatem Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania ,,Morawskie Wrota”. Uczestnicy GRANTU –   30 osób biorących udział w warsztatach fotograficznych ( połowa  w wieku 50+ i młodzi między 16, a 30 rokiem życia) zaprezentowali swoje osiągnięcia  fotograficzne na wystawie, którą można było oglądać w budynku Urzędu Gminy w Marklowicach. Wystawa stała się jednocześnie rozstrzygnięciem konkursu na najlepsze zdjęcia a najpiękniejsze  prace zostały nagrodzone.  Działania grantowe rozpoczęły się w maju dwudniowymi warsztatami edukacyjnymi z ekspertem fotografii Panią Justyną Faber , której zadaniem  było nauczyć wszystkich jak zrobić dobre zdjęcia aparatem czy komórką,  w różnych porach dnia, jakie ujęcia zastosować by zdjęcie stało się interesujące i by można je było oglądać z zaciekawieniem. Warsztaty plenerowe oraz spotkanie z  przyrodnikiem i ornitologiem przygotowały uczestników do wyjazdu na graniczne Meandry Odry, by odkrywać piękno otaczającej nas przyrody. Wyjazd do Chałupek, w dorzecze Odry oraz zwiedzanie  kościoła w Krzyżanowicach  i ruin zamku w Tworkowie stały się dodatkową inspiracją  do wychwytywania ciekawych ujęć, utrwalania w kadrze  otaczającego nas świata przyrody.

  

Wycieczka do Ustronia po zdrowie  odbyła się w dniu 24 czerwca 2022r. i miała  formę warsztatową. Z jednej strony osoby uczestniczące miały zapoznać się z szeregiem ziół wzmacniających organizm i umożliwiających walkę z wirusami w tym z COVID. Panie mogły rozpoznać zioła w ich naturalnym środowisku, poznać techniki zbierania roślin leczniczych  zebranie roślin na swoje potrzeby np. do  produkcji herbatek  ziołowych wzmacniających organizm, podnoszących odporność na działanie wirusów chorobotwórczych. Kolejnym etapem warsztatów było  poznanie  niektórych  technik  qigong i tai chi  – ćwiczeń wspierających uzyskanie lepszej sprawności całego ciała. Uczestniczki  poznały elementy ćwiczeń qigong i tai chi zaczerpniętych z tradycji gimnastyki chińskiej.

Wycieczka  na Górę Św. Anny, do  Pławniowic – wycieczka integracyjna szlakiem historii Śląska odbyła się 26 lipca. Celem jej było  zwiedzanie zabytkowego pałacu w Pławniowicach, poznanie historii zabytku, zwiedzanie parku, poznanie historii zespołu klasztornego na Górze Św. Anny, poznanie historii powstań śląskich oraz historii Sanktuarium.

Od września do grudnia odbywał się w szkolnej sali gimnastycznej cykl ćwiczeń usprawniających organizm, połączonych z opanowaniem technik właściwego oddychania i wzmacniania mięśni klatki piersiowej, opartych na technikach jogi.

We wrześniu  odbyło się potkanie z twórcą kultury panią Zuzanną Karwot – pisarką, malarką, twórcą ikon, poznanie technik pracy artystki, wystawa jej prac. Miało na celu propagowanie rodzimej twórczości. Dzięki spotkaniu mieszkańcy mogli podziwiać dorobek rodzimej artystki, poznać jej warsztat pracy, wysłuchać wykładu na temat technik tworzenia ikon. Pisarka przekazała również informacje o dokumentach związanych z powstaniem naszej gminy, jej historii.

Wycieczka rowerowa ,,Traktem Marklowickim” odbyła się w październiku. Połączona była ze  spotkaniem integracyjnym na ,,Słonecznej Wyspie”. Uczestnicy rajdu (uczestnicy  przyjeżdżali na rowerach  z różnych punktów gminy) rozegrali konkurencje sportowe, gry i zabawy integracyjne, rozdano nagrody zwycięzcom. Impreza  zakończyła się wspólnym grillowaniem. Każdy mógł poczęstować się kiełbasą z grilla

Przedświąteczne spotkanie członkiń MSK w restauracji „Szykowna” w Marlowicach. W imprezie brał udział Mikołaj, który przyniósł wszytkim prezenty. Podsumowany został cały 2022 rok.

2021

 1. 01 lipiec – prelekcja „Jak zadbać o swoje zdrowie” – spotkanie z zielarką Haliną Szczotok w „Źródlanej Oazie” w Marklowicach

2. Wycieczka do Opola – 06 lipca – zwiedzanie miasta z przewodnikiem

3. Zwiedzanie Kopalni „LUIZA” w Zabrzu oraz ogrodu botanicznego – 06 sierpnia.

4. Festyn rodzinny na Słonecznej Wyspie w Marklowicach – rozstrzygniecie konkursu plastycznego, konkursy sprawnościowe, spotkanie z policjantami w sprawie bezpiecznego poruszania się po drogach, grillowanie kiełbasek
– 01 październik

Prelekcja policjantów na temat bezpieczeństwa dzieci na drogach.

2020

 1. Zabawa przebierańców w GCI w Marklowicach – 05 luty

2.Marcowe spotkanie z okazji Święta Kobiet

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Wrześniowe spotkanie na łonie przyrody wśród wspaniałego krajobrazu nad rozlewiskiem przy Studzience w Marklowicach